Vilniaus klubo premijai pateiktos aštuonios knygos

Vilniaus klubo premijai pateiktos aštuonios 2020-2021 metais išleistos knygos. Knygų šiemet nedaug, tačiau solidžios.

Lietuvos nacionalinis muziejus pateikė tris albumus: „Algimantas Kunčius. Fotografuota Vilniuje 1960-1970 metais / Photographed in Vilnius. 1960-1970“, sudarytojai Onutė Butkutė, Algimantas Kunčius (2020 m.); „Jonas Kazimieras Vilčinskis. Vilniaus albumas / Jan Kazimierz Wilczyński. The Vilnius Album“, sudarytoja Diana Streikuvienė (2021 m.) ir „Vilnius Pirmojo pasaulinio karo metais. Dainiaus Raupelio kolekcija“, sudarytojai Žygintas Būčys, Dalia Keršytė (2021 m.).

Dar vieną fotografijų albumą teikia leidykla „Eugrimas“. Tai Sauliaus Petrulio iš beveik tūkstančio privačios kolekcijos atvirlaiškių į albumą kruopščiai atrinkti įsimintiniausi ir daugiausia žinių apie Vilnių suteikiantys atvirlaiškiai „98 linkėjimai iš Vilniaus“. Tai lyg devyniasdešimt aštuonios, 1915-1918 metais Vilniuje gyvenusių ar pro jį keliavusių kareivių, žinutės, susiliejančios į vientisą pasakojimą.

Leidykla „Tyto alba“ pateikė premijai Ginos Viliūnės trilogiją apie XVI amžiaus Vilnių: 2020 m. išleistą knygą „Žmogžudystė batsiuvio dirbtuvėje“, 2021 m. išleistą antrąją trilogijos dalį „Spąstai pirklio žudikui“. Trečioji knyga „Mirtinas arkebuzos šūvis“  pasirodys šiemet. Visoje Ginos Viliūnės kūryboje Vilnius užima išskirtinę vietą, čia jis yra atskiras ir labai svarbus rašytojos knygų veikėjas.

Tarp pateiktų knygų – viena knyga vaikams. Tai leidyklos „Hubris“ išleista Simono Kvinto knyga „Sveikas, Vilniau!“. Dailininkas Simonas Kvintas kviečia skaitytojus drauge su gausybe personažų pasivaikščioti po trimatį Vilnių, pakeliui sprendžiant nuotaikingas užduotis.

Dvi knygos susijusios su parodomis – leidyklos „Lapas“ knyga „Neįgyvendintas Vilnius“, kviečianti pasivaikščioti po Vilnių, taip ir likusį planuose, eskizuose, vizijose. Knygos sudarytojos Marija Drėmaitė, Rasa Antanavičiūtė, o visai ką tik Vilniaus muziejuje pasibaigė paroda „Neįgyvendinti XX amžiaus Vilniaus projektai“. MO muziejus teikia sudarytojos Giedrės Jankevičiūtės knygą „Sunkus amžius“, kurioje pristatomos dvi naujais tyrimais grįstos parodos „Sunkus amžius. Szapocznikow – Wajda – Wróblewski“ (kuratorė Anda Rottenberg) ir „Sunkus amžius: Vilnius, 1939–1949” (kuratorė Giedrė Jankevičiūtė). Abiejų parodų pasakojimus jungia sudėtinga ir tragiška, Vilniaus, o kartu ir visos Europos, XX a. istorija.