Jurgita Žana Raškevičiūtė. Fotografavo Paulius Žižliauskas
Literatūrologė Jurgita Žana Raškevičiūtė ne tik dėsto studentams ir rašo literatūros kritiką, bet ir, tarsi detektyvė, narsto archyvų medžiagą, o iš rastų gijų dėlioja rašytojų ir to meto literatūros lauko paveikslą. Ji išleido ne vieną Juozo Tumo-Vaižganto ir jo šeimos laiškų knygą. Už savo darbus gavo svarių literatūrinių premijų. Nors tyrinėja ir dėsto sovietmečio literatūrą, sako, kad diskusijų terpė apie sovietmetį nėra tokia, kurioje norėtų ir galėtų dalyvauti. Tad mūsų pokalbis sukasi apie šiuolaikinius studentus, literatūrą bei nūdienos aktualijas.
Dovydas Kiauleikis. Fotografavo Paulius Žižliauskas
Dovydas Kiauleikis savo kartais provokuojančiais komentarais apie kultūrines aktualijas vis susilaukia daug pritariančių ar pasipiktinusių komentarų. Kartais aš irgi piktinuosi kai kuriais jo pasisakymais, kartais žaviuosi – jo požiūrio kampas, nors aštrus ir kitoks, dažnai atveria naujų perspektyvų ir būdų vaduotis iš inercijos.
„Aukso žuvų“ komanda. Fotografavo Paulius Žižliauskas
Leidykla „Aukso žuvys“ šiais metais Knygos apdovanojimuose pelnė geriausios leidyklos titulą – už atidą knygos formai ir turiniui, ryšį su autoriais, visuomeniškumą. Ta proga kalbamės su „Aukso žuvų“ komanda – Sigita Pūkiene, Inga Garbačiauskiene, Jūrate Mackevičiūte ir Inga Migūnaite-Kmitiene.
Lina Itagaki. Fotografavo Paulius Žižliauskas
Lina Itagaki – spalvinga asmenybė, skaitytojų mylimų ir kritikų įvertintų knygų iliustruotoja, leidėja. Knygos apdovanojimuose jai skirtas Metų iliustracijos prizas už įtraukų pasakojimą kuriančias iliustracijas Mariaus Marcinkevičiaus knygoje „Mergaitė su šautuvu. Istorija apie mergaitę partizanę“ (išleido „Misteris Pinkmanas“), precizišką dėmesį detalėms ir pilietiškumo skatinimą. Mudvi kalbamės apie knygas, iliustracijas, keliones ir savos leidyklos turėjimo iššūkius.
Komisijos nariai. Fotografavo Paulius Žižliauskas
Nors 2023 metų nuotaikos, tebeliepsnojant karams, daugeliui įsimins nerimu dėl ateities ir kasdienių dalykų prasmės kvestionavimu, vertingų knygų leidyba nesustojo. Kaip tas lietuviškas literatūrinis pasaulis sukosi pernai? Apie tai diskutuojame su sausio 27 dieną menų fabrike LOFTAS vyksiančio iškilmingo renginio „Knygos apdovanojimai 2024“ komisijos nariais: poetu, vertėju Mariumi Buroku; poete, „Šiaurės Atėnų“ vyr. redaktore Giedre Kazlauskaite; rašytoju, literatūrologu Rimantu Kmita; literatūrologe, Literatūros tarybos prie LR KM nare Aiste Kučinskiene, rašytoju, scenaristu Alvydu Šlepiku ir rašytoja, knygų iliustruotoja, grafikos dizainere, literatūros iniciatyvų organizatore Kotryna Zyle.
Asta Bučienė. Fotografavo Paulius Žižliauskas
Šiemet leidyklos „Kitos knygos“ redaktorė Asta Bučienė pagerbta „Auksinės lupos“ premija – įvertinta už nuopelnus literatūros kūrinio kelyje nuo autoriaus ir vertėjo iki spausdintos knygos. Ta proga apie redaktoriaus darbo užkulisius, kalbos jausmą, rašytojus bei vertėjus mudvi ir kalbamės.
Saulius Repečka. Fotografavo Paulius Žižliauskas
Šiemet Knygos apdovanojimuose talentų puoselėtoju paskelbtas Lietuvos rašytojų sąjungos leidyklos organizuojamas Pirmosios knygos (PK) konkursas. Įvertinimas skirtas už debiuto prestižą, dėmesį pradedantiesiems autoriams ir kruopštų darbą su rankraščiais. Apie tai, kaip atrodo šio konkurso užkulisiai, kalbamės su leidyklos vyriausiuoju redaktoriumi Sauliumi Repečka.
Neringa Butnoriūtė. Fotografavo Paulius Žižliauskas
Literatūros kritikė, dėstytoja dr. Neringa Butnoriūtė 2024 m. Knygos apdovanojimuose „K.A.2.0.2.4“ nominuota Kęstučio Keblio literatūrinei premijai. Ta proga mudvi ir kalbamės apie tai, kaip šiandien atrodo literatūros kritikos panorama, rašytojai ir leidėjai. Kas tas paradinis ir vidinis literatūros gyvenimas? Ir kodėl geros literatūros kritikos esama, tik viešumoje mes vis dar verkiame, kad ji miršta?
Inga Vilimė. Fotografavo Paulius Žižliauskas
2024 m. Knygos apdovanojimuose „K.A.2.0.2.4“ atsirado nauja premija „Metų balsas“, skiriama už geriausią metų audioknygos balsą. Ta proga apie audioknygų rinką, jų klausymo ir kūrimo ypatumus, patarimus klausytojams ir neištariamus žodžius kalbamės su „Audioteka LT“ leidybos vadove Inga Vilime.
Eglė Baliutavičiūtė. Fotografavo Paulius Žižliauskas
Kai kalba pasisuka apie vaikų literatūros lauką, kone pirmiausia išnyra Eglės Baliutavičiūtės vardas. Nors kalbamės jau nebe pirmą kartą, vėl turiu jai ne vieną klausimą apie tai, kokie vėjai šiandien pučia vaikų literatūroje ir kaip sekasi suspėti tarp tiek skirtingų sričių – kūrybos, kritikos, o dabar – ir leidybos.
Laima Masytė. Fotografavo Paulius Žižliauskas
Vertėjos Laimos Masytės vardas knygoje – tam tikras kokybės ženklas, kuriuo, prieš atverčiant kūrinį, galima pasikliauti. Vertėja puikiai perkandusi skirtingus žanrus, verčia tiek prozą, tiek poeziją, publicistiką ir dramą. Kalbų, iš kurių verčia, skaičius taip pat solidus: bulgarų, kroatų, makedonų, serbų, slovėnų. Taigi šis pokalbis – pažintis su vertėja ir jos verčiamos literatūros ypatybėmis, neseniai išverstais, dėmesio vertais kūriniais.
Vilija Liutkevičienė. Fotografavo Andrius Mazerskis
Popieriaus namai „Papyrus“ kasmet prisideda prie įvairių knygų kūrėjų bendruomenę palaikančių iniciatyvų, yra nuolatiniai „Knygos apdovanojimų“ rėmėjai. Todėl apie knygų ir popieriaus santykį nutarėme pakalbinti spaustuvinio popieriaus specialistę Viliją Liutkevičienę. Prisimindama darbo pradžią įmonėje, ji pasakoja: „Pokalbis dėl darbo įvyko 2007-aisiais, apie popierių nieko neišmaniau, bet susitikimui skrupulingai ruošiausi, manydama, kad svarbi to dalis – gyvenimo aprašymas. Tačiau jis taip ir liko mano rankose, o sakinį, jog šiam darbui atiduosiu daug savęs, ištariau tarsi savaime. Gali būti, kad jis ir atvėrė kelius į pasitikėjimą, patirtis bei veiklas.“ Mūsų pokalbis sukasi apie popierininkų darbo specifiką, popierių ir jo reikšmę knygų atsiradimui.