Lapkričio 10 d. 17.30 val. kviečiame į diskusiją Samuelio Bako muziejuje, Naugarduko g. 10, Vilniuje, kurios metu kviečiame permąstyti Hannos Arendt įžvalgų aktualumą, kartu diskutuojant ir apie šių dienų aktualijų išskirtinumą, būtinybę vengti tiesioginių ir susiprastintų paralelių dėl kurių pagundos savo laiku perspėjo Arendt.
XX a. politikos filosofės H. Arendt (1906-1975) svarstymai apie totalitarizmą, blogį ir Holokaustą nepraranda aktualumo – veikiau atvirkščiai. JAV, po Donaldo Trumpo išrinkimo JAV prezidentu, smarkiai išaugo Arendt knygos „Totalitarizmo ištakos" pardavimai. Rusijos vykdomos agresijos Ukrainoje akivaizdoje, „Tyto Alba" leidykla siūlo ir naują knygos leidimą lietuvių kalba. Atsinaujinęs susidomėjimas šia knyga neturėtų stebinti: knygos milžiniška reikšmė ta, kad joje analizuojamas ne vien režimas, šiandien mūsų geografinėje ir politinėje erdvėje, nugrimzdęs į praeitį, bet apie žmogaus prigimtį, žmogų, kaip etinį ir politinį gyvūną, apie modernumo laimėjimus ir jų pareikalautas aukas. Arendt ne tik siekė suvokti savo laikmečio problemas, bet per jas suvokti žmogaus būklę ir jos, kaip ir laisvės bei demokratijos trapumą, kurį jaučiame ir šiandien, nesibodėjo drąsiai kelti blogio politikoje ir žmogaus atsakomybės jo akivaizdoje, klausimus.
Pirmasis knygos leidimas pasirodė 1951 m. Knyga keitėsi (viso yra trys leidimai, kiekvienam jų paruošta nauja pratarmė), pridedant ypač svarbų paskutinį skyrių „Ideologija ir teroras. Nauja valdymo forma", bei išimant skyrių apie Vengrijos Revoliuciją. Svarbu ir tai, kad knyga pradžioje pasirodydavo pačiais įvairiausiais pavadinimais. Didžiojoje Britanijoje pirmasis pasirodęs leidimas buvo pavadintas „The Burden of Our Time", Vokietijoje pirmą kartą knyga išleista pavadinimu „Elements and Origins of Totalitarian Rule". Pavadinimas galiausiai suvienodintas ir lietuvių kalba pasirodė kaip „Totalitarizmo ištakos". Tačiau šie geriausio pavadinimo ieškojimai atspindi kokia daugiasluoksnė ir temų įvairovės prisodrinta ši knyga. Knygoje persipina istorija, filosofija ir politikos mokslas, galiausiai turėjęs apibrėžti sau totalitarizmą, kaip atskirą režimą. Ši knyga neabejotinai yra totalitarizmo suvokimo pagrindas.
Dalyvauja:
Doc. Dr. Nerijus Šepetys, Vilniaus Universiteto Istorijos fakultetas
Dr. Simas Čelutka, Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutas, Vilniaus Universitetas
Simona Merkinaitė, Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutas, Vilniaus Universitetas, Rytų Europos studijų centras
Diskusiją moderuoja publicistas, Donatas Puslys.
Renginio metu bus fotografuojama. Daugiau informacijos jums suteiks muziejininkė-edukatorė Jurga Jackevičiūtė el. p. This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. arba tel. 8 655 77612
Renginio metu bus galimybė įsigyti knygą.