KA2025

LLA Members

 

LLA mission

  • To represent and defend the interests of publishers in Lithuania and abroad.
  • To cultivate cultural publishing.
  • To take care of the professional development of the members of the association.
  • To popularize and disseminate Lithuanian literature.
  • To cooperate with the state institutions of Lithuania and the European Union.
  • To encourage reading of cultural and valuable literature.
  • To initiate research.
  • To organize cultural, literary, book art, reading, civic events.
  • To coordinate publishers' participation in national and international book fairs and other international events.

Vilniaus barokas poezijoje. Poezijos skaitymų vakaras su poetais Tomu Venclova ir Aidu Marčėnu

497493810_1099601642204385_8805550033846834313_n
Category
Literatūrinis renginys
Date
2025-05-21 18:00
Venue
Gedimino pr. 51
Vilnius, Lietuva
Organizuoja
Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka ir Poezijos pavasaris
„...ant pusapvalių bokštų už neeuklidinio fasado švytėjo Zodiako ženklai.“ (Tomas Venclova, eil. „Počobuto observatorija“)
„...saulė nyra Kotrynon, ir laikas / sekundei sustoja.“ (Aidas Marčėnas, eil. „Tema be variacijų“)
Ar tarp šių dviejų skirtingų poetų eilėraščių gali užsimegzti dialogas? Ar Vilniaus barokas ir jo atspindžiai universalūs? Kaip Vilniaus barokas skamba šiuolaikinėje poezijoje?.. Norinčius išgirsti atsakymus į šiuos ir daugiau intriguojančių klausimų ir patiems juos užduoti kviečiame gegužės 21 d. 18.00 val. susitikti Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Renginių erdvėje (III a.), renginyje „Vilniaus barokas poezijoje. Poezijos skaitymų vakaras su poetais Tomu Venclova ir Aidu Marčėnu“.
2025-ieji paskelbti Baroko literatūros metais. Bene ryškiausia Lietuvos baroko epochos literatūros lauko figūra – „Sarmatų Horacijumi“, „Krikščionių Horacijumi“, „Lietuvos Horacijumi“ vadintas pasaulinio garso poetas, literatūros teoretikas, pamokslininkas Motiejus Kazimieras Sarbievijus (1595–1640), kurio kūryboje, anot poeto Tomo Venclovos, „būdingais barokiniais metodais derinama antikinė ir biblinė poetika, stoicizmo ir krikščionybės nuostatos“, „joje daug lietuviškų vietovardžių, realijų ir motyvų“, taip pat esama ir Vilniaus vaizdų (Gedimino pilis, Lukiškių kalnas...). Vilniaus, kaip baroko miesto, vaizdinys gajus iki pat šių dienų. Vilniaus barokas įkvėpė ne vieną literatą. Šiomis dienomis sostinės architektūra, atmosfera, kultūrinės atodangos, daugiasluoksnio architektūrinio ir urbanistinio charakterio miestas poezijoje įgyja naujų atspalvių, skatina apgalvoti nūdienoje aktualius reiškinius.
Pasiklausyti ir pajausti, drauge pasvarstyti, kaip Vilniaus barokas skamba šiuolaikinėje literatūroje, kviečia du žymūs Lietuvos poetai – Tomas Venclova ir Aidas Marčėnas. Tai bus dviejų skirtingų kartų poetų poetinis dialogas apie Vilniaus baroką. Poetai pasidalys savo eilėraščiais Vilniaus baroko tema, juos pakomentuos ir pristatys savo požiūrį į Vilniaus baroką.
Poezijos skaitymai – „Poezijos pavasario“ renginių dalis, todėl simboliška, kad renginyje susitiks du „Poezijos pavasario“ ir daugelio kitų premijų laureatai, tiesiog du Vilnių mylintys jo gyventojai, kurių poezijoje Vilniui skirta ypatinga vieta.
Aidas Marčėnas (g. 1960) – poetas, eseistas, kritikas. Debiutavo eilėraščių rinkiniu „Šulinys“ (1988). Parašė daugiau nei 20 poezijos ir eseistikos knygų. 2005 m. įvertintas Lietuvos nacionaline kultūros ir meno premija už klasikinių vertybių ir šiuolaikiškumo dermę poezijos knygose. Poezijos pavasario laureatas (1994). Jis sudarė lietuvių poezijos apie Vilnių antologiją „Iš Vilniaus į Vilnių“ (2008). Anot poeto, „kas skaitė mano eilėraščius, supranta, kad Vilnius mano kūrybai padarė bene rimčiausią įtaką“ (2007 07 21).
Tomas Venclova (g. 1937) – poetas, eseistas, literatūrologas, vertėjas. Debiutavo eilėraščių rinkiniu „Kalbos ženklas“ (1972). Parašė daugiau nei 30 poezijos, eseistikos, literatūros kritikos ir kitokio pobūdžio knygų. 2000 m. įvertintas Nacionaline kultūros ir meno premija. Poezijos pavasario laureatas (2017). Daugelio knygų apie Vilnių autorius: „Vilnius: vadovas po miestą“ (2001, 2017), „Vilniaus vardai“ (2006, 2017), „Vilnius: asmeninė istorija“ (2011) ir kt. Anot poeto, „už tojotas ir audi man įdomiau gotika ir barokas“ (2023 02 08).
Aido Marčėno nuotraukos autorius – Julius Kalinskas, 15min.lt
Tomo Venclovos nuotraukos autorius – Audronius Žygavičius. Venclovų namų-muziejaus archyvas.
Visą „Poezijos pavasario“ programą rasite čia: https://tinyurl.com/3xh4snad