Pož(i)eminiai skaitymai – tradicinis, nuo 2010 m. organizuojamas literatūrinis renginys, kasmet nukeliantis į vis kitą požemių erdvę – bažnyčios kriptą, rūmų, dvaro, forto ar kito statinio rūsius. Skaitymais siekiama pristatyti ir naujausią literatūrą, jos įvairovę, ir unikalią erdvę, taip įgalinant erdvės ir literatūros sintezę.
Tryliktieji skaitymai gegužės 8 d. 19 val. nukels į XIX a. menančius buvusio bravoro ( „Šopen“, vėliau – „Tauro“) statinių komplekso rūsius, kur dabar įsikūrę „Aludariai story cellar“.
Renginyje skaitys rašytojai:
>Malachi Black (JAV / LT)
>Marius Burokas
>Ieva Dumbrytė
>Akvilė Kavaliauskaitė
>Giedrė Kazlauskaitė
>Gabija Kopūstaitė
>Jaan Malin (Estija)
>Pijus Opera
>Tomas Petrulis
>Mykolas Sauka
>Rūta Vyžintaitė
Muzikinę atmosferą kurs dominykas niaura
Šviesomis rūpinsis Martynas Ungurys
Renginį ves ilgametis jo organizatorius Saulius Vasiliauskas
TAS KITAS ŠOPENAS: ERDVĖS ISTORIJA
Turbūt visi, išgirdę Šopeno pavardę, pirmiausia pagalvoja apie žymųjį lenkų kompozitorių ir pianistą. Tačiau nedaugelis žino, kad Vilniaus miesto istorijoje įrašyta ir kitas žmogus, turėjęs šią pavardę – pirklys ir verslininkas Vilhelmas Šopenas, būtent kurio atminimui pavadinta gatvė netoli Vilniaus stoties. Vilhelmas buvo pirmosios didžiulės ir ilgai besiplėtusios alaus gamyklos – bravoro – ilgamečiu savininku (iki 1894), su jo pavarde sietina vietos istorija, menanti XIX amžių. 1860-aisiais, įsigijęs neseniai Tauro kalno papėdėje įsikūrusią nedidelę alaus gamyklą iš Abrahamo Karasiko, jis šią gamyklą ne sykį praplėtė.
Vėliau – 1897 m. – gamyklą įsigijo Morduchas Ovsiejus Epšteinas, sujungęs ją su savo vardu 1872 įkurta alaus darykla. Jis 1897 m. kovo 28 d. įkūrė akcinę bendrovę „Šopen“. Bravoras plėtėsi, 1914 m. per metus pagamindavo net 300 tūkst. kibirų (vienas kibiras – 12,99 litro alaus, kuris buvo pristatomas tarptautinėse parodose. Karai gamybą stabdė, tačiau 4-o dešimtmečio pabaigoje ši darykla liko vienintele Vilniuje. Sovietmečiu gamykla nacionalizuota, 6-uoju dešimtmečiu sujungta su vaisvandenių fabrikų įmone „Šaltinis“ ir pervadinta į „Taurą“. Atgavus nepriklausomybę, „Tauras“ (vėliau pervardintas į „Vilniaus Taurą“) dar ilgai gyvavo, kol jo akcijų paketą nupirko danų koncertas „Danish Brewery Group ir XXI a. pradžioje gamyba perkelta į Panevėžį.
Istorinis bravoro kompleksas susidėjo iš daugybės skirtingoms funkcijoms tarnavusių pastatų – grūdų priėmimo sandėlio, centrinio sandėlio, taros sandėlio, administracijos, kompresorinės, salyklinės, angliarūgštės stoties ir kt. Dalis pastatų 2008 m. įtraukti į Kultūros vertybių registrą.
---
Prieš renginį – 18 val. – vyks ekskursija, skirta supažindinti su vietos istorija ir išlikusiais požemiais.
---
Skaitymus organizuoja asociacija „SLINKTYS“
Partneriai – „ALUDARIAI STORY CELLAR“
Draugai – „OPEN HOUSE VILNIUS“
Finansuoja VILNIAUS MIESTO SAVIVALDYBĖ.
---
Dalyvavimas renginyje nemokamas.