Leidykla „Terra Publica“

„Terra Publica“ – leidybos namai, kurių gyventojus vienija aistra kelionėms ir meilė Lietuvai

Danguolė ir Vytautas Kandrotai leidyklą „Terra Publica“ įsteigė 2001 m. Šiuo metu ji jungia tris prekių ženklus – leidyklas „Terra Publica“, „Debesų ganyklos“ ir „Virtuvės knyga“. Bendraminčių pora susipažino dar studijų metais ir drauge baigė verslo vadybą Kauno technologijos universitete. Nors puikiai suprato, kad leidyba toli gražu nėra pati pelningiausia verslo sritis, visgi nusprendė pasirinkti šią kryptį. Vytautas mano, kad jų polinkis į literatūrą gali būti paveldėtas, nes abiejų šeimose yra rašytojų, mokytojų, žurnalistų.

„Terra Publica“ iš kitų leidyklų pirmiausia išsiskiria tuo, kad leidžia negrožinę pažintinę literatūrą – knygas apie Lietuvą, kelionių vadovus, fotografijų albumus. Terra Publica lotynų kalba reiškia „vieša, žinoma žemė“, tad ši leidykla ir kviečia domėtis, atrasti, pažinti, grožėtis tiek mūsų šalimi, tiek pasauliu. Vytautas ir Danguolė, vos pasukę leidybos keliu, ieškojo, kaip patraukliai papasakoti lietuviams apie Lietuvą. Vytautas suskaičiuoja, kad vien apie Lietuvą jau yra išleistos 122 knygos, ir džiaugiasi, kad leidykla išties pateisina įmonės šūkį „Knygos Lietuvai ir apie Lietuvą“. Tai – didelio formato reprezentaciniai leidiniai. 2009 m. pasirodė pažintinis albumas „Įdomiausios Lietuvos bažnyčios“, paskui sekė gidas po Lietuvos miestelius. 15 metų įmonė beveik neleido verstinių knygų ir iš patriotiškumo kone visas knygas spausdino tik Lietuvoje.

Vienas svarbiausių įmonės leidinių – 2012 m. Vytauto sudarytas ir jo paties nuotraukomis iliustruotas pirmasis oranžinis kelionių vadovas „Įdomiausios kelionės po Lietuvą“. Šio turistinio žinyno, kurio informacija yra nuolat atnaujinama, skirtingais formatais pasirodė net 10 leidimų, o iš viso keliautojai įsigijo per 50 000 gido po Lietuvos apylinkes egzempliorių. Danguolė ir Vytautas džiaugiasi, kai keliaudami po Lietuvą sutinka turistų, nešinų jų sukurta knyga po pažastimi.

Kelionių gidas buvo pavadintas oranžiniu, nes ši spalva Vytautui siejasi su kelininkais, o juk po Lietuvą ir keliaujame keliais. Be to, savo ryškumu ji sėkmingai išsiskiria knygų lentynose. Pagal šį kelionių vadovą yra sukurtas ir stalo žaidimas. „Tai must have knyga lietuviui, norinčiam pažinti savo kraštą“, – džiaugiasi leidėjų šeima, pristačiusi patį populiariausią ir išsamiausią kelionių po Lietuvą gidą.

Kelionių vadovų leidyba reikalauja itin daug kruopštumo ir laiko sąnaudų. Kiekvienas faktas turi būti tikslus – juk vienas netinkamas sakinys gali paklaidinti keliautojus. Svarbios ir istorinės detalės bei datos, kurias atidžiai sutikrina, peržiūri daugybė už tai atsakingų žmonių. Rengiant tokias knygas spaudai, po pastraipą tikrina net 50–60 specialistų. Kiekvienas nuotraukos prierašas patenka lyg po didinamuoju stiklu. Suvaldyti didelės apimties projektus „Terra Publica“ kūrybiniam tandemui – „profesinis draivas, polėkis, pasirinkimas neiti lengviausiu keliu.“ Šie kelionių gidai nėra skirti užsienio rinkoms, tačiau yra pelnytai mūsų skaitytojų mėgstami. „Asmeninių bibliotekų lentynos išties vertos knygų, kurios galėtų padėti pažinti pasaulį“, – teigia Danguolė.

Vytautas – ne tik leidėjas, bet ir pripažintas kelionių ekspertas, puikiai žinantis kiekvieną Lietuvos kampelį. Už ypatingus nuopelnus Lietuvos turizmui 2018 m. Vytautas Kandrotas – leidyklos plėtros vadovas, keliautojas ir kelionių po Lietuvą vadovų sudarytojas – buvo apdovanotas garbės ženklu – Turizmo kryžiumi, o 2021 m. – Mato Šalčiaus premija.

Nors kurti verslo sistemas ir jas įgyvendinti leidyboje nėra taip paprasta, leidėjų pora nė akimirkos nesudvejojo ir džiaugiasi savo pasirinkimu. Darbščioji pora realizavo daugelio svajonę – paversk darbą hobiu ir nebereikės daugiau dirbti. „Leidyba yra sudėtingas verslas, tačiau mes mėgaujamės gyvenimu turėdami didelį krūvį“, – teigia „Terra Publica“ steigėjai.

Rengdamas knygas ir fotografuodamas, Vytautas sukaupė įspūdingą Lietuvos vaizdų kolekciją, kurią sudaro pusės milijono nuotraukų bazė. Su įmonės automobiliu, ant kurio užrašytas „Terra Publica“ šūkis ir pavaizduoti žymūs Lietuvos objektai, po mūsų šalį keliaujantį ir fotografuojantį Vytautą lydi įvairūs nutikimai. Pasitaiko, kad vietiniai gyventojai nepatikliai šnairuoja į dronais aplinką fiksuojantį nepažįstamąjį ir atsilygina tuo pačiu – jam fotografuojant, įtariai nenuleidžia nuo jo savo mobiliųjų kamerų, o kartais močiutės prie automobilio padeda daržo gėrybių, taip dėkodamos už gražų darbą.

Kai 2013 m. Lietuva pirmininkavo Europos Sąjungos (ES) Tarybai, Danguolės sudaryta knyga „Gintaro Lietuva“, kurioje pristatomi Lietuvos miestai ir kurortai, nacionaliniai parkai, etnografiniai regionai ir lankytinos vietos, taip pat istorija, tradicinės šventės, buvo įteikiama kaip verslo dovana Seime apsilankiusiems užsienio svečiams.

Dar viena knyga, pareikalavusi ypatingų leidėjų pastangų ir išmonės – albumas „Tai Lietuva“, kuris įdomus ne tik savo turiniu, bet ir pritaikytomis moderniomis spausdinimo technologijomis. Pati Danguolė dalyvavo visuose šios 10 000 tiražu išleistos knygos gimimo etapuose. Nė viena detalė, nė vienas simbolis šioje unikalioje knygoje nėra atsitiktiniai. Išleisdama mūsų šalį reprezentuojančią knygą, „Terra Publica“ siekė atskleisti modernios, tačiau gilias tradicijas turinčios Lietuvos išskirtinumą. Albumo viršelį puošia 3D spausdintuvu atkurtas, pasidabruotas Lietuvos herbas – Vytis, tiksli Katedros šv. Kazimiero koplyčioje esančio šio šventojo paveikslo aptaisų kopija. Knygos viršelio raštai tiksliai atkartoja Valdovų rūmų vartų ornamentiką. Abu simboliai ant albumo viršelio susitiko neatsitiktinai, nes pastatai – Katedra ir Valdovų rūmai – taip pat yra greta vienas kito. Danguolė juokaudama prisipažįsta, kad šis albumas ir jame įgyvendintos idėjos – lyg jos „gulbės giesmė“.

Įvairių kūrybinių sumanymų ir išbandymų juos įgyvendinant užgrūdinta leidėjų pora šypsosi, kad leisti verstines knygas nėra sudėtinga, todėl žada tuo užsiimti išėjusi į pensiją. Visgi 2020 m. pasirodė pirma ir kol kas vienintelė grožinė verstinė knyga suaugusiesiems (ES projekto dalis). Tai – Lorenzo Amurri kūrinys „Apnėja“, apdovanotas Europos Sąjungos literatūros premija. Užbėgdami už akių, Danguolė su Vytautu patikina, kad tai tikrai nereiškia, jog jie jau nusprendė išeiti į pensiją.

Danguolė Kandrotienė, rašytoja ir „Terra Publica“ direktorė, pristato gausią leidyklos komandą – 24 veiklius, kūrybingus darbuotojus. Leidybos namų įkūrėjai juos moko pirmiausia visuomet su pagarba galvoti apie skaitytoją: patiems paimti į rankas knygą ir pajusti, ar patogu, lengva ją laikyti ir skaityti?

Visa ši draugiška kompanija yra įsikūrusi Kaune, Jaunimo aikštėje esančiame dviaukščiame name, kur kas labiau primenančiame jaukų šeimyninį būstą negu biurą. Danguolė juokiasi: „Tai – leidybos namai tikrąja šio žodžio prasme, nes žiemą visi čia avime šlepetes.“

Kažkada savo amžiumi buvę jauni darbuotojai subrendo, tad dabartinis kolektyvas – leidyklos „užsiauginti“ profesionalai. Bent kartą per metus leidėjai skiria savaitę įvairiems mokymams ir tobulėja visi drauge.

Ypatinga „Terra Publica“ komandos tradicija – kasmet birželio 8-ąją, minint leidyklos gimimo dieną, padovanoti savo vadovams vidinio naudojimo kalendorių, kuriame – nuotraukos iš bendrų įmonės pasibuvimų, tarpusavio pajuokavimų nuotrupos, įvairūs nusikalbėjimai ar naujadarai. Pavyzdžiui, pasiskaičius kalendorių paaiškėja, kad pagalys – tai pagaliau apsisprendęs žmogus. Ant praėjusių metų šio leidinio viršelio Danguolei ir Vytautui kolegos pripiešė superherojų kostiumus, o ant šiųmečio – jie atsidūrė žaidimo „Tūkstantmečio vaikų akademijos IQ ringo“ centre.

Gimtadienio šventės dalis – kasmetė pažintinė visų darbuotojų kelionė po Lietuvą. Į leidyklos istoriją pateko ir smagus nutikimas viešint Trakuose. Grupę lydėjusi gidė buvo tiek kartų vis taisoma ekskursantų, kad pusiaukelėje ji pasidavė ir pasiūlė toliau keliauti patiems. Negana to, savo žinioms pagilinti ji įsigijo „Terra Publica“ išleistų knygų apie keliones po Lietuvą. Nuo to laiko leidyklos komanda nebeieško juos lydėsiančių profesionalų, o keliauja savarankiškai, pasitelkusi į pagalbą leidyklos išleistus gidus.

Mūsų šalį užklupus kulinarinių knygų bumui, 2012 m. leidybos namai „Terra Publica“ įsteigė antrinę įmonę – leidyklą „Virtuvės knyga“. Susidomėjimas mitybos įpročiais, valgymo ir patiekalų gaminimo tradicijomis jau nuslopo, taigi kolektyvas dar stipriau sutelkė savo jėgas ir dėmesį į žaidimų kūrimą.

Naujausia leidėjų aistra – viktorinos. 2018 m. įmonėje buvo įkurtas Stalo žaidimų skyrius, kuriame pastaraisiais metais „Terra Publica“ daugiausia dirba su televizijos projektų „Auksinis protas“, „Kas ir kodėl?“, „Tūkstantmečio vaikų akademija“ kūrėjais. Stalo žaidimai ir knygos dažniausiai pasirodo išvien. Per Covid-19 pandemiją užsidarius visoms pramogoms, leidėjai skaitytojams pasiūlė spręsti ir kryžiažodžius – šie bemat tapo itin paklausūs. „Sofos lygai tikrai turime ką pasiūlyti“, – juokiasi Vytautas, šiuo metu daugiausia laiko skiriantis vystyti Stalo žaidimų skyriui, kuris artimiausioje ateityje bus įregistruotas kaip atskiras prekės ženklas.

„Terra Publica“ yra ir oficiali „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ partnerė. Leidykla organizuoja pažintinius renginius ir ruošiasi išleisti specialiai šia proga Kauno miestui skirtą knygą.

Vytautas išdėsto leidybos formulę: „Trečdalis darbo yra parašyti knygą, antrasis trečdalis – ją išleisti, o trečiasis – ją parduoti.“ Reklaminiais tikslais leidybos namų pastate yra įkurta ir filmavimo studija, kurioje leidėjai dažnai organizuoja ir transliuoja leidinių pristatymo renginius. Visgi per karantiną skaitytojų auditorija taip įprato niekur neiti iš namų, kad dabar susigrąžinti publiką – nemenka užduotis. Vytautas pamini nutikimą, kai į salę susirinko 10 žmonių, o internetu to paties renginio transliaciją stebėjo 150 žiūrovų.

Rengiant kelionių gidus po kitas šalis, leidėjai ieško lietuvių autorių, kurie, puikai pažinodami vieną ar kitą kraštą, pateiktų jį patraukliai ir aktualiai būtent lietuvių bendruomenei, nes leidyklai itin svarbus „nacionalinis mūsų tautiečių matymo kampas“. Tokį kelionių vadovą po Jeruzalę „Šventoji žemė“ parašė arkivyskupas Lionginas Virbalas SJ, po Graikiją „Graikija. Alyvmedis, vynmedis ir laivas“ – Anželika ir Rimvydas Laužikai, po Prancūziją „Pažink Prancūziją“ – pats Vytautas, Prancūzija besižavintis nuo 1999 m. Beje, leidėjų pora kasmet vyksta atostogų į šią šalį.

„Terra Publica“ logotipe prasmingai pasirinktos Lietuvos herbo – Vyčio – spalvos: raudona ir balta. Leidyklos prekės ženkle pavaizduotas gaublys su raudonu tašku pačiame jo centre – tarsi koncentracijos simbolis, siekiant užsibrėžto tikslo. O raudona spalva Danguolei ir Vytautui siejasi su gyvybe ir energija, nes leidėjų pora tvirtai tiki lietuviško kraujo galia.

Teksto auktorė Indrė Valantinaitė

Nuotraukų autorė Olga Posaškova

 T3 T2