K.A.2.0.2.3. Nominacijos ir nominantai

2023-iųjų sausį Lietuvos leidėjų asociacija pakvies į pirmuosius Lietuvoje Knygos apdovanojimus K.A.2.0.2.3., skirtus įvertinti knygų leidybos industrijoje dirbančius žmones. Apdovanojimų tikslas – parodyti, koks įvairialypis yra knygos leidimo procesas, koks svarbus kiekvienas etapas bei kiekvienas prisidedantis žmogus. Apdovanojimai buvo pristatyti Knygų aikštėje  Sostinės dienose.

Į ką pirmiausia atkreipiate dėmesį rinkdamiesi knygą? Ar jus patraukia rašytojo (-os) pavardė ant viršelio? Ar priešantraštiniuose lapuose ieškote, kas redagavo tekstą? Jei tai užsienio autoriaus knyga, ar pasidomite, kas ją išvertė? O gal jūsų dėmesį iš pradžių atkreipia knygos viršelis, dizainas, grafiniai elementai, įrišimas? Galbūt yra leidykla, kuria pasitikite, ir žinote – kad ir ką išleistų, visada galima drąsiai jos knygas skaityti? O gal jus domina knygos-reiškiniai? Tos, apie kurias visi jūsų aplinkoje kalba, kurioms nereikia reklamos, o skaitytojai dalijasi nuomonėmis ir įspūdžiais, tad norisi tuoj pat atsiversti. Ar ieškote kritikų atsiliepimų, galbūt sekate vieną, kurio nuomone visada pasikliaujate?

Ne tik apie gražias, bet ir pačias gražiausias knygas

logo KA23 RGB 3
2023-iųjų sausio 22 dieną „Dūmų fabrike“ vyks iškilmingi „Knygos apdovanojimai 2023“. Tai Lietuvos leidėjų asociacijos organizuojami apdovanojimai, pirmieji tokie Lietuvoje, kurių tikslas parodyti, koks įvairialypis yra knygos leidimo procesas ir koks svarbus kiekvienas prie jos atsiradimo prisidedantis žmogus.
Šia gražia artėjančio renginio proga apie knygų dizaino ypatybes ir šiųmetines tendencijas kalbamės su komisijos nariais, kurie išrinks dizaino kategorijos nominacijų laureatus: „Boy“ studijos įkūrėja, „15 min“ Dizaino skyriaus vadovė Miglė Rudaitytė, dizaino strategas Jonas Liugaila ir dizaineris, meno vadovas Tadas Karpavičius.

Auksinės lupos rinkimai: kodėl leidykloms derėtų dažniau atmesti prastai parašytus ar išverstus tekstus?

logo KA23 RGB 1

2023-iųjų sausio 22 dieną „Dūmų fabrike“ vyks iškilmingi „Knygos apdovanojimai 2023“. Tai Lietuvos leidėjų asociacijos organizuojami apdovanojimai, pirmieji tokie Lietuvoje, kurių tikslas parodyti, koks įvairialypis yra knygos leidimo procesas ir koks svarbus kiekvienas prie jos atsiradimo prisidedantis žmogus.
Apdovanojimuose bus renkami 11 nominacijų laureatai: tarp jų – „Auksinės lupos“ premija redaktoriui už viso gyvenimo darbą ir apdovanojimas jaunajam (-ai) redaktoriui (-ei). Apie redaktoriaus darbo ypatybes kalbamės su trimis komisijos narėmis – Lietuvos literatūros vertėjų sąjungos pirmininke, vertėja Daiva Daugirdiene, vertėja Rūta Jonynaite bei vertėja ir rekaktore Diana Bučiūte.

Knygos apdovanojimai 2023: metų džiaugsmai ir nusivylimai

headeris vidinis lla lt NEW

Praėjusių metų Vilniaus knygų mugę paženklino Ukrainoje prasidėjęs karas, daugeliui ėmė atrodyti, kad kultūra, knygos, literatūra tarsi nebeteko prasmės. Literatūros lauko dalyviai pamažu vėl atgavo amą, tačiau panašu, kad kai kurie dalykai jau niekada nebebus tokie, kokie buvo iki šiol.

20230122 165925

Sekmadienio vakarą Dūmų fabrike įvyko pirmieji Knygos apdovanojimai, kuriuose buvo pagerbti knygos kūrėjai ir kūrėjos – visi prie knygos atsiradimo prisidedantys žmonės: nuo dizainerių, redaktorių, kritikų iki literatūrinių renginių ir reiškinių organizatorių bei leidėjų. Renginį vedė poetė, menotyrininkė Laima Kreivytė ir filosofas Jonas Dagys.

Metų leidykla / leidėjas

Nominacija Leidejas

Knygos apdovanojimų viešnia Anne Bergman-Tahon, Europos leidėjų federacijos / Federation of European Publishers direktorė, apdovanojimą įteiks Metų leidyklai. Šiam apdovanojimui komisija nominavo penkias leidyklas už drąsą rizikuoti ir kurti savo nišą, už išskirtinį ir visapusišką dėmesį kiekvienai knygai.

 Nominacija Leidejas2 Nominacija Leidejas3 Nominacija Leidejas4 Nominacija Leidejas5 Nominacija Leidejas6

 

 

 

Metų išradingiausias vertėjas

 Nominacija vertejas

Už fantaziją ir išradingą, gyvą žodį. Apdovanojimą laureatui,-ei įteiks Lietuvos literatūros vertėjų sąjungos pirmininkė Daiva Daugirdienė.

Nominacija vertejas2 Nominacija vertejas3 Nominacija vertejas4 Nominacija vertejas6 Nominacija vertejas5

 

Metų knygos dizaino fenomenas

Nominacija fenomenas

Kintama knygos dizaino nominacija šiuose apdovanojimuose skiriama Metų knygos dizaino fenomenui už provokaciją laužant nusistovėjusius standartus.

Nominacija fenomenas3 Nominacija fenomenas4 Nominacija fenomenas2

 

Metų reiškinys

Nominacija Metu reiskinys
 
2022 metais Lietuvos literatūros ir knygos pasaulyje įvyko nemažai keičiančių, svarbių reiškinių. Komisija atrinko šiuos penkis: už gyvenimo konstravimą šiapus ir anapus knygos. Apdovanojimą komandai laureatei įteiks aktorė Aldona Vilutytė.
 
Nominacija Metu reiskinys3 Nominacija Metu reiskinys5 Nominacija Metu reiskinys4 Nominacija Metu reiskinys2 Nominacija Metu reiskinys6
 
 

Knyga kaip įvykis

Nominacijos Knyga kaip ivykis

Kiekvienais metais skaitytojus pasiekia knygos, kurių išleidimą laikome įvykiu: ilgai lauktos, skaitomos, aptariamos. Džiaugiamės jų turiniu, vaizdu, kokybe, vertimu, dėkojame, jog pasirodė pačiu laiku. Komisija išrinko keturias 2022 metų knygas-įvykius. Tai – komandinis darbas, tad įvertinimas skirtas visiems šių knygų kūrėjams.
Apdovanojimą knygos laureatės komandai įteiks LRT radijo laidos „Pirmas sakinys“ kūrėjai Mindaugas Nastaravičius ir Tomas Vaiseta.
 
Nominacijos Knyga kaip ivykis3 Nominacijos Knyga kaip ivykis2 Nominacijos Knyga kaip ivykis4 Nominacijos Knyga kaip ivykis5
 

Metų kritikė / kritikas

Nominacijos Kritikas

Komisijos narė Giedrė Kazlauskaitė: „Manoma, kad kritikos situacija stabiliai bloga jau kokius dvidešimt metų. Bet vis vien yra žmonių, kurie rašo drąsiai ir kritiškai, aiškiai išreiškia aksiologinį vertinimą. Jų esama ir goodreadsuose.“
Komisijos sprendimu kritikai ir kritikės atrinkti už įsitraukimą ir aktyvų reagavimą į literatūros procesus, plačiai auditorijai aktualią kritiką.
 
Nominacijos Kritikas5 Nominacijos Kritikas6 Nominacijos Kritikas3 Nominacijos Kritikas4 Nominacijos Kritikas2
 

 

Metų knygos dizainas

Nominacijos knygos dizainas

Komisijos narys Jonas Liugaila: „Labiausiai džiugina knygos, kurios yra turtingos ir turinio prasme, ir estetiškos. Tokias knygas galėčiau drąsiai vadinti gražiomis.“
Knygas komisija išrinko už unikalumą ir lygiavertį dėmesį visiems dizaino elementams.
Nominaciją remia „Papyrus Lietuva“.
 
Nominacijos knygos dizainas2 Nominacijos knygos dizainas4 Nominacijos knygos dizainas3 Nominacijos knygos dizainas6 Nominacijos knygos dizainas5

 

Metų iliustracija

Nominacija Iliustracija
 
Komisijos kriterijus renkant iliustracijas knygoms: už originalią teksto ir vaizdo dermę.
 
ChNominacija Iliustracija3 Nominacija iliustracija Jonutis 1 NNominacija Iliustracija6 RNominacija Iliustracija2 SNominacija Iliustracija5

Metų knygynas

Nominacija Knygynas

Tai viena iš dviejų kintamų nominacijų. Komisijos kriterijai renkantis knygynus buvo socialumas ir atvirumas: idėjoms, santykiui, gyvybei. Apdovanojimą knygyno laureato komandai įteiks kultūros istorikas Aurimas Švedas.
 
Nominacija Knygynas4 Nominacija Knygynas5 Nominacija Knygynas6 Nominacija Knygynas2 Nominacija Knygynas3