Apžvelgusi viešumoje vykstančias diskusijas dėl nepakankamų autorių teisių gynimo internete priemonių ir pastebėjusi, jog informacija, pateikiama apie Lietuvos Respublikoje veikiančias teisines priemones kovai su šia skaudžia problema ne visada yra teisinga arba yra interpretuojama klaidingai, Lietuvos radijo ir televizijos komisija (toliau – LRTK) 2021 m. liepos 27 d. surengė nuotolinį pasitarimą šia tema. Pasitarime aktyviai dalyvavo Kultūros ministerijos, AGATA, legalaus turinio aljanso „Baltas“ ir kitų suinteresuotų institucijų atstovai.
Pasitarimo metu LRTK specialistai pateikė statistinę ir kitokią informaciją apie institucijos veiklą, ginant autorių teises internete ir galimus teisinės bazės pakeitimus, reikalingus šios veiklos efektyvinimui. Institucijų ir organizacijų atstovai, dalyvavę pasitarime, atkreipė dėmesį į aktyvų ir gana rezultatyvų pastarųjų metų LRTK darbą, ginant autorių teises internete.
Vertėtų priminti, kad 2019 m. balandžio 1 d. įsigaliojus naujai Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo redakcijai, siekiant veiksmingiau ir efektyviau įgyvendinti autorių teisių ir gretutinių teisių apsaugą skaitmeninėje aplinkoje, LRTK buvo numatyta funkcija duoti privalomus nurodymus interneto prieigos paslaugų teikėjams panaikinti galimybę domeno vardo blokavimo būdu pasiekti interneto svetaines, kuriose yra neteisėtai viešai skelbiamas autorių teisių saugomas turinys.
Nuo 2021 m. lapkričio 1 d. įsigalios Lietuvos Respublikos autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo 78 straipsnio pakeitimo įstatymas, kurio projektą parengė LRTK, siekdama išspręsti praktinio pobūdžio problemas, su kuriomis ji susiduria, vykdydama jai priskirtas funkcijas siekiant efektyviai ginti autorių teises internete.
Pagal naujas šio įstatymo nuostatas LRTK yra suteikiama teisė duoti privalomus nurodymus mokėjimo, finansų ar kitai įstaigai nutraukti mokėjimus ar kitas finansines operacijas subjektui, vykdančiam autorių teises pažeidžiančią veiklą viešo naudojimo kompiuterių tinklais (internete).
Reiktų atkreipti dėmesį, kad pagal šiuo metu galiojančias teisines nuostatas LRTK atlieka šiuos procesinius veiksmus kovojant su piratavimu internete:
- savo iniciatyva atlieka interneto svetainių stebėseną;
- nagrinėja pareiškėjų prašymus duoti privalomus nurodymus interneto prieigos paslaugų teikėjams;
- priima sprendimus dėl privalomų nurodymų interneto prieigos paslaugų teikėjams davimo;
- kreipiasi į teismą dėl sprendimo sankcionavimo (interneto svetainės kopijos blokavimo atveju kreiptis į teismą nereikia);
- nurodo interneto prieigos paslaugų teikėjams ne vėliau kaip per 5 dienas nuo LRTK sprendimo gavimo dienos panaikinti galimybę domeno vardo blokavimo būdu pasiekti interneto svetainę, kurioje neteisėtai viešai skelbiamas autorių teisių saugomas turinys;
- paslaugų gavėjus, kurie jungiasi prie interneto svetainės, prie kurios prieiga panaikinta, nukreipia į LRTK sukurtą informacinį interneto tinklalapį.
Visas procesas nuo prašymo gavimo iki interneto svetainės užblokavimo paprastai gali užtrukti iki 21 d.
Nuo 2019 m. balandžio 1 d. LRTK priėmė 160 sprendimų blokuoti 219 interneto svetainių, kuriose buvo neteisėtai viešai skelbiami muzikos, literatūros ar audiovizualiniai kūriniai.
Siekdama ištirti blokavimo efektyvumą, LRTK atliko bendro vartotojų lankomumo tyrimą DNS (liet. srities vardų struktūra, angl. Domain Name System) būdu užblokuotose interneto svetainėse, skirtose Lietuvos vartotojams. Atlikus tyrimą nustatyta, kad nuo 2019 m. balandžio mėn. iki 2021 m. birželio mėn. periodu blokuotų svetainių vartotojų lankomumas vidutiniškai sumažėjo 56 proc.
Taigi, tyrimo rezultatai rodo, kad pradėjus taikyti numatytas priemones neteisėtos veiklos mastai skaitmeninėje aplinkoje mažėja. Pasitarimo dalyviai nusprendė toliau diskutuoti ir siūlyti konkrečias teisines priemones, ginant autorių teises internete ir stengtis į šią veiklą įtraukti teisėsaugos institucijų pareigūnus.
Birutė Keršienė
Visuomenės informavimo skyriaus vedėja
El. paštas This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.