Daiva Rudytė: „Viskas prasideda nuo gero teksto“

Pokalbis su leidyklos „Tikra knyga“ kūrybos vadove Daiva Rudyte

  1. Kuo, Jūsų manymu, išsiskiria vaikų literatūra? Kokia jos specifika knygų rinkoje?

Šiuo metu Lietuvoje vaikų literatūra išgyvena tikrą pakilimą. Atsiranda naujos leidyklos, kasmet išleidžiama vis daugiau knygų ir akivaizdu, kad jų kokybė taip pat gerėja. Mane džiugina, kad išleidžiama vis daugiau lietuvių autorių ir iliustratorių sukurtų knygų, mat ilgą laiką knygų rinkoje dominavo tik verstinė literatūra arba buvo perleidžiamos seniau išleistos knygos. Dabartinė vaikų karta jau visai kitokia ir jiems reikia kitokios literatūros. Tokios, kuri atspindėtų jų pasaulį ir realijas, veikėjai ir situacijos būtų atpažįstamos, su jomis būtų lengva tapatintis. Džiaugiuosi, kad atsiranda naujų leidyklų, kurioms svarbu leisti kokybiškas knygas vaikams. Kalbėdama apie kokybę turiu galvoje ne tik įdomų tekstą ir iliustracijas, bet ir kokybišką spaudą, gerą maketą. 

  1. Trumpai papasakokite, kaip pristatomos knygos vaikams? Ar kiekviena knyga reikalauja skirtingų pristatymų būdų, kaip kyla idėjos?

Pristatydami naują knygą vaikams stengiamės, kad pirmiausia pristatymas būtų įdomus mūsų pagrindinei auditorija – vaikams. Todėl knygų pristatymų metu darome kūrybines dirbtuves, žaidžiame protmūšius, vaidiname ištraukas iš knygų, persikūnyjame į vieną ar kitą knygos herojų. Kiekvienai knygai galvojame visiškai naują pristatymą, nes skiriasi knygų istorijos, jas piešia skirtingi iliustratoriai.

  1. Koks yra sėkmės raktas į knygų leidybą vaikams?

Turbūt nėra vieno sėkmės modelio. O ir kaip mes tą sėkmę matuosime? Knygų tiražais, apdovanojimų skaičiumi, knygos licenzijų pardavimais kitoms šalims? Man svarbiausia, kad vaikai skaitydami leidyklos išleistas knygas atrastų įdomias istorijas, kad knygą skaitytų ar vartytų ne vieną kartą, ji taptų tyliu draugu.

  1. Leidžiant vaikų literatūrą, didelis dėmesys skiriamas iliustracijoms. Kaip atsirenkate iliustruotojus, dailininkus?

Vaikų literatūroje, kaip ir bet kurioje kitoje, viskas prasideda nuo gero teksto. Jei kalbame apie paveikslėlių knygas, tai tokiose knygose lygiaverčiais knygos kūrėjais tampa ne tik autorius, bet ir iliustratorius. Man labai svarbu, kad iliustratorius turėtų savo autentišką stilių, kad istorija, kurią jis iliustruos, jam labai patiktų. Turbūt todėl knygas kuriame ilgai, kiekvienai jų ieškome geriausiai knygos turinį ir iliustracijas perteikiančio popieriaus,  prie iliustracijų deriname knygos formatą.

  1. Kokios yra dabartinės vaikų knygų leidybos tendencijos?

Šiuo metu leidžiama daug ir labai skirtingos literatūros vaikams, nuo spalvinimo knygų ir plakatų, komiksų, pažintinių knygų ir enciklopedijų iki paveikslėlių, bežodžių knygų. Visose srityse vyrauja savos mados ir tendencijos ir būtų sunku išskirti vieną. Turbūt visas sritis apjungiantis pagrindinis kriterijus, kurio ieško visi – originalumas.

  1. „Laimė yra lapė - daugybę laurų nuskinusi knyga. Papasakokite šio kūrinio vaikams sėkmės istoriją. Kiek egzempliorių išleista lietuvių kalba?

Lietuvoje knygos „Laimė yra lapė“ atspausdinome jau 7 tiražus arba 21000 knygų. Manau, kad šios knygos sėkmė slypi pirmiausia universalioje istorijoje ir puikiose iliustracijose. Tokia istorija galėjo nutikti bet kuriame žemės kampelyje, o draugystės ir laimės be išimties ieškome visi. Iliustratorė Aušra Kiudulaitė sukūrė ne tik įsimintinas iliustracijas. Jose paslėpta daugybė užuominų, skirtų tik suaugusiems: prisukamo apelsino žvaigždynas, per televizorių transliuojama laida „Duokim molio!” ir t.t. Tokios iliustracijos ne tik praplečia knygos tekstą, bet ir auditoriją. Todėl knyga tampa įdomi ne vienai amžiaus grupei.  

  1. Kokį įkvėpiantį patarimą galėtumėte pasiūlyti tiems, kurie dirba su vaikų knygomis?

Būti kantriems ir drąsiems.

  1. Pabaigai -  kokias knygas pati mėgstate skaityti laisvalaikiu? Jeigu reikėtų vieną knygą rekomenduoti nepažįstamam skaitytojui, kokia tai būtų knyga?

Kadangi darbo metu privalau skaityti daug vaikams skirtos literatūros, tai laisvalaikiu renkuosi prozą ir poeziją skirtą suaugusiems. Didier Decoin „Karpiai imperatoriui“ – viena labiausiai įsimintinų paskutiniu metu skaitytų knygų. Puikiai išversta, mistikos ir erotikos pripildyta knyga. Tiems, kas ieško nepaprasto siužeto, filosofiško požiūrio į gyvenimą ir jo reiškinius.